První zmínka o obci Zdelov je z roku 1342. V obci žije 265 obyvatel. Zástavbu v obci tvoří rodinné domy. Dopravní obslužnost je zajišťována linkami autobusové dopravy a je směřována do Kostelce nad Orlicí a Borohrádku. Pracovní příležitosti v obci nejsou. Obcí Zdelov protéká potok Brodec a obec je obklopena rozsáhlými lesy. Spádová oblast je Kostelec nad Orlicí a Borohrádek.
Obec má obecní znak. Štít horizontálně dělený na dvě polovice. V horní polovině na modrém poli stříbrná ryba. V dolní polovině na stříbrném poli červené vodní kolo. Figury a barvy vyjadřují vztah k rybolovu jež dal i obci jméno a k využití síly vody pro práci dvou vodních mlýnů v obci dříve fungujících.
Územní plán obce byl zpracován v roce 2001 firmou AURUM Pardubice. V současné době se tvoří nový Územní plán.
V obci jsou dvě sdružení - FC Zdelov 1963 a Sbor dobrovolných hasičů, která jsou registrovány, dále neregistrované skupiny.
Činností TJ byla výstavba sportovních kabin v roce 2003 v hodnotě díla 1,079.134,- Kč a v současné době hrají jako nováček 2. třídy o čelo tabulky, kdy návštěvy na utkání jsou až 250 diváků.
Sbor dobrovolných hasičů je aktivní jak na poli požární ochrany obce, tak v kulturních a společenských aktivitách obce. Vede dětský oddíl.
Po obci je instalován bezdrátový internet. V obci je knihovna. Obec vede kroniku.
Dobrovolná práce občanů byla na výstavbě sportovních kabin, kde byla svépomocí vytvořena hodnota díla 250.000,- Kč. Dále občané zdarma provádějí úklid po obci a pomáhají při přípravě napouštění koupaliště.
V obci není škola, takže spolupráce s dětmi je formou uvedenou v aktivitě občanů a kroužkem Sboru dobrovolných hasičů.
V péči o staré občany jsou občané starší sedmdesáti let pravidelně ročně navštěvováni při příležitosti narozenin a jsou jim předávány věcné dary.
Spolupráce obce s občany je většinou na veřejných zasedáních a nebo individuálně.
V obci není žádná historická zástavba. Obec nemá, tak jak to je u ostatních obcí, přirozený střed tzn. náves. Svoji rozptýlenou zástavbou působí spíše dojmem horské vesnice. Vzhledem k tomu, že obec není pověřenou obcí, nemá obec stavební komisi. Nová zástavba, která je v územním plánu, respektuje rozložení vesnice a nevytváří násilné centrum obce.
Po většině území obce je veden veřejný vodovod, část obce má kanalizaci, která je napojena na čističku odpadních vod, veřejné osvětlení po větší části obce, místní rozhlas, fotbalové hřiště, areál bývalého koupaliště (sezóně napuštěné).
Svoz komunálního odpadu je řešen fimou MARIUS PEDERSEN a recyklovaný odpad zajišťuje firma Odpady Dobruška. Pro občany je možnost odstranit odpady vývozem do kontejneru, který vlastní obec. Odpady jsou řešeny obecně závaznou vyhláškou.
V obci je provozováno pohostinství a obchod smíšeným zbožím.
Jak již bylo uvedeno, obec nemá přirozený střed, takže udržování ploch je okolo komunikací a obecního úřadu. Po obci většinu zeleně tvoří stromy, kde byly kolem místní komunikace vysázeny lípy (Alej třicátého výročí osvobození).
Ke 100. výročí založení Československé republiky byla vysazena u koloniálu lípa.
Obec nevlastní žádné lesní pozemky, v majetku má zanedbatelnou výměru orné půdy.
Na území obce jsou k zastižení chráněné rostliny. Soukromý rybník a nově vysazované meze a stromořadí napomáhají k biodiversitě prostředí. V posledních letech jsou k zahlédnutí a patrně i zde hnízdí v krajině vzácnější druhy ptactva.
Obec Zdelov leží uprostřed lesů mezi Kostelcem nad Orlicí a Borohrádkem. První písemná zmínka o obci je z roku 1342. Název obce Zdelov vznikl dle jedné z pověstí, podle které jednou lovili dva sousedé u rybníku ryby. Náhodou oba spadli do vody a nemohli se dostat na břeh. Tu jeden zvolal: Zde lov nebude! Po nějaké době si zde lidé vystavěli stavení a nová osada dostala jméno Zdelov. (čerpáno z knihy Pověsti z Orlických hor)
Podle starých materiálů byly původně v obci dva rybníky. Horní rybník je v současné době obnoven avšak jeho rozměry a tvar jsou oproti původnímu upraveny. Potok Brodec, který protéká celou obcí, byl dříve zdrojem vody pro oba rybníky, z kterých byly poháněny dva mlýny.
U hlavní silnice u odbočky do Zárybničí stál pískovcový kříž s korpem z roku 1850. Ten byl v nedávné době přenesen dál od hlavní silnice ke středu Zárybničí. Na dolním konci se nachází výklenková kaple panny Marie.
K historicky cennějším stavbám lidové architektury v obci patří především statek u Marečáku (úpatí mírného svahu ke kótě 289 m.n.m. v jihozápadním cípu katastru obce).